Články a videa

Dietoložka radí

tel: 776 163 145
dotazy@kilafuc.info

Probiotika mají příznivý vliv na naši imunitu

Zažíváme období mikrobiomové genocidy, přerušuje se přenos z maminky na dítě. Mohou za to porody císařským řezem i nadužívání antibiotik, která vyvraždí některé nepřátelské, ale i přátelské bakterie, varuje odborník na mikrobiální kultury. 70 % naší imunity se skrývá ve střevech, poškození střevního mikrobiomu má vliv na imunitu a alergie. Nevhodně zvoleným probiotikem můžete potíže zhoršit, proto se jako první na světě zaměřujeme na vývoj individualizovaných probiotik. 

Individualizovaná probiotika- nový trend v probiotické suplementaci. Světový unikát vznikl v České republice

Vybíjení přátelských bakterií v našich střevech v důsledku užívání antibiotik, nevhodné stravy plné konzervantů a různých chemikálií vede k narušení rovnováhy střevní mikroflóry. Tato tragédie bakteriálního světa odehrávající se v útrobách každého Evropana, Číňana či Američana je hlavním důvodem, proč vzrůstá počet pacientů, kteří mají chronické problémy s imunitou, trávením, trpí cukrovkou, obezitou nebo depresemi. Vedle standardní konvenční léčby, která je často zaměřena na zmírnění příznaků onemocnění se stále více vědeckých týmů zaměřuje na výzkum mikrobiomu a jeho ovlivnění. Většina dnešní populace už také ví, že důležitou cestou k záchraně a obnově narušeného mikrobiomu jsou probiotika. Tyto bakterie-záchranáři průkazně na základě stovek klinických studií mohou zachraňovat a obnovovat narušený střevní bakteriální mikrosvět. Ten je u zdravého člověka tvořen přibližně 1,5 kg bakterií a obsahuje až tisíc bakteriálních druhů. U cestovatelů jsme paradoxně schopni v ojedinělých případech detekovat i vice než 2000 druhů, ale to je skutečně extrém. Při narušení střevního mikrobiomu nedochází ke snížení jeho hmotnosti, ale ke snížení rozmanitosti. Nezřídka se stává, že při molekulární analýze identifikujeme ve střevě pacienta i méně než 700 druhů namísto ideální tisícovky. Často se setkáme, např. u pacientů pro léčbě širokospektrými antibiotiky, i s redukcí počtu bakteriálních druhů na méně než 500.

Do dnešní doby existovala jediná možnost, jak do střeva doplnit ty správné bakterie. Tou byla návštěva lékárny nebo prodejny zdravé výživy a zakoupení průmyslově vyráběných probiotik, kterých farmaceutické firmy vychrlí statisíce každý den. V dnešní době však víme, že neexistuje univerzální léčivo, že neexistuje univerzální dieta a neexistují univerzální probiotika. V čem jsou tedy individualizovaná probiotika výjimečná a čím se odlišují od běžných komerčních probiotik?

Individualizovaná probiotika, jsou vždy namíchána podle individuálních potřeb konkrétního klienta, tzn. pro každého uživatele je samostatně vybrána nejoptimálnější kombinace probiotických kmenů a ta je laboratorním specialistou po řízené homogenizaci plněna v kontrolovaných podmínkách do speciálních enterosolventních kapslí. Hlavním kritériem pro formulaci produktu je vždy výsledek molekulární analýzy mikrobiomu klienta. Díky tomu se do střeva dostává požadovaný mix probiotik, která dokážou působit mnohem účinněji než probiotikum univerzální. Každý z nás má odlišné složení střevních bakterií.

Během analýz mikrobiomů se nejčastěji setkáváme s tím, že je vymýcena převážná část bifidobakterií. Tyto bakterie dokonce u seniorů v řadě případů úplně chybí, a přitom u zdravých novorozenců tvoří až 90 % veškeré střevní mikrobioty. Individualizovaná probiotika doplní každou dílčí složku tak, aby byl střevní mikrobiom v optimální rovnováze. Ve své podstatě se tedy jedná o přípravu unikátních mixů přátelských bakterií, které jsou speciální technologií plněny do kapslí a doplňují do střeva skutečně to, co v něm chybí. Vzhledem k tomu, že se jedná o individuální výrobu i přístup, jsou cíleně vybírány i kmeny testované na zvolenou diagnózu. U univerzálních běžných probiotik, často pacient dostane probiotikum, které vůbec "netuší", jaké bakterie by mělo do střeva uživatele doplnit. Tímto rozhodně nechci kritizovat univerzální probiotika, jen zdůrazňuji, že zejména u vleklých a chronických potížích, kdy běžné probiotikum nepřináší očekávaný efekt, stojí za to zvážit individuální přístup formou výroby probiotika na míru. 

Zdroj: zdraviamy.cz 


Zpátky ve formě aneb Jak se zbavit kil po Vánocích

Vánoce pro naši siluetu představují kalorickou smršť, která si žádá daň v podobě několika nabytých kilogramů. Také se vám hůře dopíná knoflík u oblíbených kalhot? Pak je ten správný čas dostat se zpátky do formy.

Vánoční veselí trvá jen pár dní. I tak krátký čas ale stačí k tomu, aby stihlo pobízet ručičku na váze ke šplhání směrem vzhůru, obvykle v průměru tři až pět kilogramů nad hodnotu, na kterou jste zvyklí. Proč? České tradiční sváteční menu má alarmující hodnoty kalorií. Nejvíce naší siluetě ubližuje množství majonézy v bramborovém salátu, nasmažené řízky, sladké cukroví, zvlášť pokud vše "okořeníte" kapkou nějakého toho dobrého alkoholu.

Pozor na jo-jo efekt

Možná přemýšlíte o tom, že rychle nabyté sváteční kilogramy odbouráte zvýšením fyzické zátěže. Vždyť přece se vám to povedlo už tolikrát. "Je moc dobře mít odpovídající fyzickou aktivitu. Ale abyste odbourali pověstnou pneumatiku kolem pasu, k tomu je potřeba upravit jídelníček. Jinak samozřejmě můžete mít svaly, ale současně také tukové zásoby, které si na vašem těle budou "parazitovat" dále. Navíc při nevhodné skladbě jídelníčku se můžete začít cítit unaveně a vaše výkonnost se může snižovat," vysvětluje výživová poradkyně Pavlína Štěrbová.

Na sváteční kila jedině vyváženou stravou

Jediný způsob, jak se efektivně a natrvalo vánočních kil zbavit, je začít dodržovat zásady zdravého stravování a dodat tělu přesně to, co potřebuje ke svému správnému fungování. "Lidský organismus potřebuje vyvážený příjem sacharidů, tuků a bílkovin," říká poradkyně Pavlína. Zdravý jídelníček, který zaručí redukci kil navíc, by měl obsahovat 50 % až 55 % sacharidů, 30 % bílkovin a 15 % až 20 % tuků. "U každé této složky je však ještě potřeba třídit. Ne všechny sacharidy a tuky jsou pro organismus vhodné. Například nasycené mastné kyseliny nebo jednoduché cukry by se v jídelníčku objevovat prakticky neměly," dodává. Proto je vhodné se o jídelníčku vždy poradit s výživovým poradcem. Navíc každý člověk má individuální potřeby, jinak bude vypadat jídelníček 20 leté asistentky, která vykonává převážně administrativní činnost, a jiným způsobem bude poskládaný jídelníček 40 letého muže pracujícího fyzicky v náročných podmínkách.

Častým jídlem k hubnutí

Pro redukci hmotnosti je zásadní nastartování optimálního tempa metabolických funkcí. Jedině tak tělo nebude ukládat další tuky a začne redukovat ty ze své tukové zásobárny. Aby metabolické procesy probíhaly rychleji, je třeba tělo pravidelně zásobovat živinami a dodržovat vhodný pitný režim. Minimální počet jídel, která bychom za den měli sníst, je pět. Jsou jimi snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře. "U lidí, kteří pracují na směny anebo vykonávají fyzicky náročná povolání, je vhodné klidně ještě jedno jídlo přidat a upravit složení stravy, s čímž jim samozřejmě rádi pomůžeme," dodává výživová poradkyně Pavlína Štěrbová.


Nevíte jak prožít Vánoce bez kil navíc?

My to víme a poradíme jak na to!!!
Vánoční svátky už pomalu klepou na dveře, všude září vánoční výzdoba, vánoční trhy voní svařeným vínem a panuje shon kolem nakupování dárků.

Vánoce jsou ale také časem, kdy si dopřáváme různé dobroty, svátečního kapra s bramborovým salátem, sladké cukroví a spoustu dalších lahůdek, což se může negativně podepsat na vaší postavě. Z naší zkušenosti víme, že až 80 % populace přibere přes Vánoce 2 až 5 kg. Abyste si letošní nejkrásnější svátky v roce užili s chutí a při tom si udrželi štíhlou linii, připravila si pro vás výživová poradkyně z Hranic a Nového Jičína 3 týdenní vánoční stravovací plán, různé rady a recepty na dietní vánoční cukroví a štědrou večeři.

Doporučení naši výživové poradkyně, jak si připravit zdravější a dietnější vánoční cukroví:

1. Místo másla můžete použít například kokosový olej, který se výborně hodí pro přípravu sladkých jídel. Tuky, které obsahuje, se rychle přeměňují na energii a nemají tendenci ukládat se do zásob. Navíc v cukroví krásně voní. Další alternativou je avokádo, obsahuje pouze zdravé tuky, velké množství vlákniny, vit. B, C, E a z minerálů například hořčík, železo, fosfor.

2. Vyzkoušejte místo klasické mouky jiné alternativy. Mandlová mouka obsahuje velké množství vlákniny, bílkovin a je významným zdrojem minerálních látek jako je hořčík, draslík a vápník. Navíc je bezlepková. Pohanková mouka je významným zdrojem vlákniny, minerálních látek, vitamínů řady B a vit. E. I pohanková mouka je bezlepková.

3. Na slazení použijte místo klasického cukru med, který by měl být nepasterizovaný, protože má nižší glykemický index a uchová si více minerálních látek, jako je například železo, hořčík, draslík. Další možností jsou například rozmixované datle, které mají vysokou sladivost a nebo stévie.

4. Ani během vánočních svátků nezapomínejte na pravidelnost ve stravě. Dodržujte pravidlo 5 jídel denně - snížíte tak chutě na cukroví a pamlsky. Ke svačině si dopřejte sezónní ovoce jako například ananas, pomeranč nebo mandarinky.

5. Při přípravě bramborového salátu vynechejte majonézu. Chuťově ji nahradíte velmi snadno. Smíchejte rozšlehaný bílý jogurt s trochou olivového oleje, přidejte nastrouhanou kyselou okurku a nadrobno nakrájenou cibuli. Vyzkoušet můžete i zálivku z vody s octem a trochy třtinového cukru.

6. Už jste zkusili kapra na bylinkách? A co takhle obalovaného v kukuřičné v mouce? Stačí, když ho pak upečete v troubě. Uvidíte, jak si pochutnáte! 

Více se dozvíte a recepty získáte v našich poradnách v Hranicích a Novém Jičíně.


Jak posílit imunitu a vyhnout se nachlazení 

To, jak se stravujeme, má vliv nejen na naši váhu a křivky, ale také naši pohodu, obranyschopnost a celkový pocit ze sebe sama. Vyvážená strava a dieta nám pomůže zhubnout a cítit se jednoduše skvěle.

Jak máme tedy zhubnout?

Odpověď je poměrně snadná - správnou stravou a odpovídající pohybovou aktivitou. Abyste se ve všemožných radách a zaručených dietách vyznali, připravila si naše výživová poradkyně několik tipů.

Jak se vyhnout nachlazení

V současném zimním období, kdy rtuť teploměru ze dne na den kolísá o několik stupňů, je naše imunita vystavena zatěžkávací zkoušce, a proto je dobré ji právě teď podpořit. Výživová poradkyně Pavlína Štěrbová si pro vás připravila osvědčené tipy na podporu imunity.

 1. Česnek - je často označován jako přírodní antibiotikum, vzhledem k jeho antibiotickým, antibakteriálním a protizánětlivým účinkům. Výživová poradkyně Pavlína Štěrbová doporučuje používat čerstvý česnek.
 2. Zázvor - nejenže usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem, ale také tlumí záněty, posiluje imunitu a je silným antioxidantem. Obsahuje například vitamíny skupiny B, vápník, hořčík a další. Zázvor je velmi oblíbený v chladném počasí, obzvláště v podobě čaje z čerstvého zázvoru, který pomáhá při nachlazení.
 3. Kurkuma neboli indický šafrán - uznávaný ochránce - čistič jater, kromě toho má vynikající antifungální, antivirové a antibakteriální účinky, je silným antioxidantem a zlepšuje funkci nervového systému.
  Výživová poradkyně Pavlína Štěrbová doporučuje čaj z kurkumy, který je vhodný při bolestech v krku: "Čerstvou kurkumu oloupejte a zalijte horkou vodou (ne vařící). Čaj je poměrně štiplavý, můžete jej ochutit trochou medu."
 4. Černý bez - pomáhá při nachlazení, respiračních onemocněních a působí antibakteriálně. Nejlépe chutná jako šťáva nebo horký čaj.
 5. Skořice - nejenže podporuje trávení, ale také pomáhá posílit imunitní systém, zahřeje pěkně tělo a navíc velmi dobře chutná v jídle či nápoji.

Nedejte letos nachlazení šanci a plánujete-li shodit nějaké to kilo navíc, svěřte se do rukou odborníků ve zdravých výživových poradnách.


Pravidla spánkové hygieny

Několik rad pro dobrý spánek

 • Zvyk je železná košile a platí to i pro spánek. Zvykněte si proto každý den chodit spát i vstávat zhruba ve stejný čas.
 • Zdravému spánku prospívá také přiměřená fyzická aktivita, například krátká procházka. Pozor, večer není vhodný čas pro náročné cvičení, které tělo povzbuzuje k aktivitě.
 • Přibližně čtyři hodiny před spaním se vyhýbejte nápojům obsahujícím kofein i alkohol. Večeři si dejte s dostatečným předstihem, protože i jídlo aktivuje řadu hormonů a ty povzbuzují tělo k aktivitě.
 • Větrejte. V dobře vyvětrané místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 18 až 20 °C, se spí mnohem lépe než v přetopeném pokoji. A protože pro tvorbu melatoninu je nezbytná tma, stáhněte si žaluzie nebo zatáhněte závěsy.
 • Práce do postele nepatří. Notebook, tablet i všechny starosti se pokuste zanechat přede dveřmi ložnice.

Jak na velikonoční hodování bez výčitek?

Hned po Vánocích jsou Velikonoce svátky, kdy se schází celá rodina, všude se line vůně svátečních jídel a velikonočního beránka. Na odpočinek, prodloužený víkend a dobroty se těšíme snad všichni. I když trvají velikonoční oslavy jen 4 dny, zvýšený příjem cukrů a tuků ve stravě může ručičku na vaší váze posunout k vyšším hodnotám. Možná ale přemýšlíte, jak odoláte čokoládě, alkoholu a všem těm lákavým těžkým a sladkým pokrmům, které se na vás hrnou ze všech stran. Ve našich zdravých výživových poradnách jsme toto dilema vyřešili za vás. Sestavili jsme velikonoční menu, které je chutné, lehké a nabité vitamíny. Polaskejte své chuťové buňky a mlsejte bez výčitek, plán pro vás máme na celé čtyři dny - od Velkého pátku až po Velikonoční pondělí. Po dlouhé zimě potřebuje vaše tělo doplnit živiny, i na to jsme v jídelníčku mysleli. Recepty jsou zkrátka promyšlené do posledního detailu - těšit se můžete na pokrmy lahodné a snadné na přípravu.

Pokud jste ještě nezačali s jarní očistou organismu, právě prodloužený velikonoční víkend můžete využít jako startovací můstek, který vás dovede ke zdravějšímu životnímu stylu a vysněné postavě. Důležité je také pravidelně jíst, alespoň 5x denně, a dodržovat pitný režim. Díky tomu budete hubnout postupně a bez jo-jo efektu.

Zastavte se u nás a získejte zdarma vyvážený jídelníček sestavený výživovými poradci speciálně pro období Velikonoc. Můžete se objednat telefonicky na čísle 776 163 145 nebo e-mailem dotazy@kilafuc.info

Chřipková epidemie sílí. Výživová poradkyně radí: Podpořte svoji imunitu stravou!

Počet nemocných stále stoupá. Za rychlé rozšíření mohou podle lékařů zmutované viry, které jsou o mnoho silnější. Navíc mají tendenci se opakovaně vracet. Odbornice na zdravou stravu z výživové poradny v Hranicích radí, jak jídlem posilovat imunitu.

"Imunitní systém potřebuje pro své správné fungování velké množství vitamínů a stopových prvků, které získává především ze stravy," říká Pavlína Štěrbová z výživové poradny v Hranicích. "Správně upravený jídelníček ovlivňuje naše zdraví dokonce z téměř 40 %," dodává.

V tomto období by lidé měli zvýšit příjem vitamínů skupiny C. "Céčko podporuje funkci bílých krvinek a produkci imunitních proteinů," vysvětluje výživová poradkyně Pavlína a dodává: "Organismus, který je správně a hojně vitamínem C zásoben, se stává virům smrtícím prostředím." Je také nezbytné konzumovat potraviny obsahující vitamin D až v desetinásobném množství, než je doporučený denní příjem. Jeho cenným zdrojem jsou například tučné ryby.

K potravinám s protichřipkovým účinkem patří přírodní antibiotikum česnek. Konzumovat by se měl denně. Hodnotná je v tomto ohledu také cibulová šťáva, která hubí bakterie. Z koření pomáhá anýz, zázvor a badyán. Zároveň se doporučuje zavést do jídelníčku takové potraviny jako je křen nebo chilli. "Naopak ne příliš vhodným potravinami jsou bílé pečivo, smažená jídla a ty, které obsahují bílý cukr," dodává poradkyně Pavlína.

Ke správnému jídelníčku je nutné dbát na pitný režim a dostatečně spát. "K tomu by si lidé měli důkladně omývat ruce, a pokud jsou nastydlí, brát ohledy i na ostatní. To znamená používat kapesníky a kýchat a kašlat výhradně do nich," upozorňuje výživová poradkyně. Odborníci na hygienu také radí zbytečně se nezúčastňovat hromadných akcí.

Na konzultaci zdarma se můžete objednat telefonicky 776 163 145 nebo e-mailem dotazy@kilafuc.info

www.kilafuc.info

tel: 776 163 145
dotazy@kilafuc.info