Džemování bez kalorií

01.11.2018

Jak si vybrat?

Vyznat se v "marmeládách" je vyšší dívčí. Když se to ale naučíte, budete si umět vybrat produkt, který neuškodí ani vašemu zdraví a ve finále nemusí být nutným zlem ani pro vaši siluetu. 

V první řadě je nutné naučit se rozlišit marmeládu, džem a ovocnou pomazánku. Jejich kvalita se velmi liší a zatímco jeden produkt může obsahovat mnoho ovoce a přiměřené množství cukru, druhý je směsicí přídatných látek, tedy barviv, cukrů, stabilizátorů a konzervantů.

Marmeláda nebo džem

Ptáte se, proč není jedno, jestli koupíte džem nebo marmeládu? Oba druhy totiž podléhají evropské legislativě a jsou pro ně určeny minimální obsahy ovocné složky. Ovoce obsahuje fruktózu a je tedy samo o sobě sladké. A i když víme, že ani s fruktózou se to nemá přehánět, pořád je pro naše tělo vhodnější než přidané cukry bílé. 

V zásadě platí, že výrobek obsahující hodně ovoce se už nemusí tolik doslazovat a je vhodnější nejen pro naši siluetu, ale hlavně pro naše zdraví. 

V džemech bývá cukru méně. Vyrábějí se z ovocné dřeně jednoho nebo více druhů běžného ovoce. V marmeládách se dá čekat vyšší podíl cukru. Jedná se totiž o zavařeninu z citrusových plodů, které jsou kyselé a potřebují k vytvoření sladké chuti nějaký cukr přidat. 

Z výživového hlediska jsou džemy vhodnější než marmelády.
A jak je to s třetím typem? Bohužel, žádná sláva. Ovocné pomazánky nejsou nijak limitovány ani hlídány. Vyrábějí se zpravidla z minima ovoce, vysokého množství cukru a mnoha přídatných látek. Je vcelku na místě se takovým pomazánkám obloukem vyhnout.

Kromě obsahu ovoce a cukru je dobré si u marmelád pohlídat i přídatné látky. Pro dobrou roztíratelnost marmelády a džemy potřebují upravit konzistenci. K tomu lze ale použít různé typy želírovacích prostředků - od těch chemických, jako je kyselina benzoová, po čistě přírodní, například jablečný nebo citrusový pektin. Ty většinou zakoupíte třeba v bioobchodě.
Výrobce je povinen uvádět tyto látky na etiketě. Ze složení tak snadno vyčtete, jak moc "čistý" džem nebo marmeláda je.

Dejte si marmeládu bez cukru

Na trhu jsou také marmelády, popřípadě džemy, které spadají do kategorie potravin zvláštní výživy. Neobsahují ani zdraví škodlivé látky, ani cukr. Ideální jsou pro použití ve studené kuchyni, například s tousty nebo do jogurtu, i k pečení, což se bude hodit zvlášť při přípravě vánočního cukroví nebo odlehčených moučníků. 

Takové marmelády a džemy nenajdete běžně v regálech obchodních řetězců, ale musíte si pro ně do obchodů se speciální výživou. 

V portfoliu mají výrobky bez cukru i naše výživové poradny. Aktuálně si můžete vybrat z pěti příchutí produktů St. Dalfour a to jahoda, borůvka, meruňka, broskev a zelená švestka.