Hubneme do plavek

01.07.2019

Léto je již definitivně tady, vybíráme dovolenou a spousta z vás zamíří někam k vodě, ať už na jih k moři nebo po vlastech českých. Těšíte se, ale jediné co vás trápí je, jak budete vypadat v plavkách?

Jak zhubnout do plavek vám poradí Pavlína Štěrbová, výživová poradkyně.
"Dejte si hlavně pozor na krátkodobé diety, které slibují rychlý úbytek kil, ale vše, co za cenu odříkání shodíte, se vám později vrátí v podobě nežádoucího jo-jo efektu," varuje odbornice na výživu.
Statistiky hovoří jasně, téměř 80 % lidí, kteří se snaží shodit nadbytečná kila, trápí právě jo-jo efekt, kdy přiberou navíc 3 až 4 kilogramy, než byla jejich původní váha.

Čeho se vyvarovat?

 1. Rychlé diety
  Téměř všechny diety, které zaručují rychlí výsledek, nejsou založeny na redukci tuků, ale místo toho dochází k úbytku svalové hmoty, takže se nám může zdát, že jsme zhubli, ale ne na dlouho.
  "Při těchto dietách dochází ke zmatení metabolismu, který se zpomalí a dostane se do úsporného režimu, kdy nečerpá energii z tuků, které pro něj znamenají zásobu energie, ale zbavuje se nejdříve svalové hmoty," vysvětluje výživová poradkyně Pavlína.
  A to s sebou pak nese nechvalně známý jo-jo efekt.
 2. Jednosložkové půsty
  Právě v tomto období najdete na internetu a i v mnoha časopisech spoustu diet, které jsou založené na konzumaci 1 plodiny, ať už se jedná o ananasové, okurkové a další diety. Ani tyto diety však nemají trvalý efekt.
  "Při konzumaci jedné potraviny nebo určité skupiny potravin nedodáváme do těla všechny potřebné látky a strádáme, což platí i pro metabolismus, který nemůže správně fungovat a zase nečerpá energii z tuků, což bychom si přáli," dodává nutriční poradkyně.
 3. Stop hladovkám
  Hladovka se může jevit, jako rychlé řešení nadbytečných kil, ale pozor: "Při nedostatku čehokoli je organismus šokován a zpomaluje metabolismus. Tělo pak šetří s energií, což vede k únavě a za určitých okolností i k celkovému kolapsu. Navíc, pokud pak začnete jíst normálně, tělo si vše uloží do zásoby v podobě tuků."

Jak máme tedy zhubnout?
Abyste zhubli zdravě, je potřeba změnit celý jídelníček a trvale si osvojit správné stravovací návyky, jedině tak je hubnutí pozvolné a nedochází k jo-jo efektu. Začít hubnout není nikdy pozdě, jak na to vám rádi poradíme v naší zdravé výživové poradně v Novém Jičíně a Hranicích.