Imunita a její posílení

17.03.2020

Imunita, tedy odolnost, obranyschopnost organismu znamená, že naše tělo je připraveno vypořádat se s nepříznivými vnějšími okolnostmi v podobě virů a dalších patogenů, které na nás v podstatě nepřetržitě útočí. 

Pokud náš imunitní systém funguje správně, všechno dobře dopadne. Moderní život však přináší výzvy v podobě chronického stresu, vysoké toxicity prostředí a dalších vlivů jako například globální svět, který rychlým přenosem dat i lidí, snadno doručí vysoce nakažlivé zárodky přímo k našim dveřím.

Slavná éra objevení a použití antibiotik a vakcinace není v překonávání světových pandemií, kterým čelí lidstvo v současnosti, skutečnou záchrannou brzdou. Příliš časté užívání antibiotik připravuje jiným patogenům, kterým jsou viry, úrodnou půdu. Každý rok se navíc snižuje jejich účinnost. Před lidstvem stojí výzva vyrovnat se s obdobím, kdy opět bude čelit vážným infekcím, které někdy mohou mít fatální důsledky. Ano, právě tehdy, když selže IMUNITA. Posílená a funkční imunitní obrana tedy bude rozhodujícím faktorem, jenž bude zachraňovat životy. 

V Naturhouse vás naučíme, jak na to! Základem bude pochopitelně zdravý a vyvážený jídelníček obsahující velké množství antioxidantů a polyfenolů v podobě barevného ovoce a zeleniny. Kde vlastně začít? Není to tak složité, začněte prostě snídaní. Lidé, kteří vynechávají snídani, jsou mnohem snáze oběťmi zimních nemocí včetně běžného nachlazení, jak ukazuje výzkum Cardiffské Univerzity ve Walesu. Pokud snídaní nepřerušíte noční půst, vaše hladina cukru může významně poklesnout a naopak se snadněji navýší hladina stresového hormonu kortizolu během dne, chutě na sladké, pocity úzkosti a toto přepíná nastavení organismu na program útěku nebo boje, který imunitu snižuje. 

Je mnoho výživných látek, které imunitu podpoří. Základem fungující imunity je pochopitelně dostatečné množství vitamínu C. I když se může zdát, že je naše denní konzumace potravin, jež ho obsahují dostatečná, musíme počítat s faktem, že ovoce i zelenina v obchodech jsou často předčasně sklízené a dlouho skladované či přepravované na velké vzdálenosti, a to jsou faktory, které obsah živin radikálně sníží. Na místě je první pomoc v podobě suplementace potravinovými doplňky. A to nejen vitamínu C. Klíčovým minerálem v imunitním boji je zinek. V případě jeho nedostatku je značně redukována aktivita T buněk imunitního systému, které jsou defakto jeho vojáky. Krevety, mušle, ústřice, hovězí, cizrna, lněné a dýňové semínko, fazole, špenát, vařená listová zelenina, tahini pasta, miso, kakao, kešu ořechy jsou bohatým zdrojem zinku.

Důležitý je však také selen, hořčík a vitamín D. Ano, správně, chce to čerstvý vzduch, hodně slunce a také kousek hořké čokolády nebo šálek chutného kakaa :-)! To vše vám totiž pomůže nejen k dodání potřebných živin, ale také se zlepší vaše nálada a uvolněnost, které posilují imunitu. Hořčík se zinkem najdete v kapslích MIVINAT SILICA. Obsahují také výtažek z přesličky. Tím se přesouváme do říše léčivých rostlin.

Byliny jsou silné imunostimulátory, které proces započatý správnou výživou neuvěřitelně podpoří. U bylin vyzdvihněme například bez černý. Vždyť to přece znáte: ,,Před heřmánkem smekni, a před bezem klekni!" :-) Bez černý možná zcela nezabrání průniku virů, ale podle řady studií výrazně zkrátí dobu zaléčení a také zásadně redukuje vážnost symptomů. Posilu bezinkami najdeme například v koncentrátu SAMBUKI.

Nebyla by to úplná konverzace o imunitě, kdybychom zapomněli na echinaceu. Nejenom, že spolu s propolisem a vitamínem C skvěle pomáhá dětem, při pravidelném používání v ní najde podporu i každý dospělý. Bylinná lékárna Naturhouse je napěchována těmito účinnými látkami a k vaší podpoře máme připraveny produkty PANAKIBIOTIK a BRONISAN FORTE a také mnohé další.

Ampulky INMUNAT využívají mocné imunostimulační schopnosti houbiček shitake. Tyto houbičky můžete samozřejmě také konzumovat ve stravě a v posledním čísle časopisu Peso Perfecto č. 30 najdete tipy na jednoduchou a rychlou přípravu asijských nudlí ramen. A když už jsme v Asii, není možné nevzpomenout na krále asijských léčivek, kterým je samozřejmě žen-šen. Po staletí byla jeho konzumace výsadou čínských císařů, moderní doba má i své výhody. Zastavte se v nejbližší pobočce Naturhouse a posilněte se ženšenem v podobě kúry ENERKI.

Určitě jste také slyšeli o moci probiotických bakterií. Skutečně, konzumace fermentovaných potravin jako je nepasterované kysané zelí, kimči a také kvalitních jogurtů či kefírů se ukazuje nesmírně důležitou součástí podpory imunitních reakcí. V této souvislosti také připomeneme důležitost správné funkce trávicího traktu, který je hlavním sídlem mikroflóry organismu a z nějž také velká část imunitní obrany pochází. Bez dostatečné konzumace vlákniny a vlákninových produktů ani naše mikroflóra nebude prospívat, a proto je v péči o sebe sama podstatné dbát na obsah vlákniny v potravinách a také ji zdravě doplňovat. Produkty FIBROKI jako jsou vlákninové sušenky, tousty, granulovaná vláknina či DIETESSE cereálie patří mezi vyhledávané stálice sortimentu Naturhouse. 

Zbývá ještě nějaká rada na závěr? Ale ano, nejoblíbenější české národní koření česnek, cibule i pórek, či medvědí česnek s obsahem síry patogeny také odpuzuje. Kurkuma či kari koření, v němž se nachází, je také stálicí vědeckých studií.
K posílení imunity patří i dostatečný spánek, techniky uvolňování stresu, dostatečná hygiena, obyčejná šála a silné ponožky, které brání odlivu tepla z končetin, a nakonec to, co jste už mnohokrát slyšeli. 
Pijte, prosím!
Dehydrované sliznice jsou náchylné na usazení virů či jiných patogenů a dehydratace organismu může vést až k vážným zdravotním komplikacím s nachlazením či virózou spojených.

publikováno se souhlasem autorky Štěpánky Kutišové