JARNÍ DETOX

14.03.2019

Čemu věřit a jak správně vybrat vhodný způsob?

TOŤ OTÁZKA - ALE PODSTATNĚ LÉPE ROZKLÍČOVATELNÁ NEŽ TA HAMLETOVSKÁ. ZPŮSOBŮ, JAK SE ZBAVIT TOXINŮ, KTERÉ SE PŘES ZIMU NAHROMADILY V NAŠEM TĚLE, JE MNOHO. A MNOHO Z NICH JE BLUDNÝCH - NĚKDY OBLUDNÝCH. A SAMOZŘEJMĚ MNOHO Z NICH MOC NEFUNGUJE...

ZBAVTE SE TOXINŮ A SHOĎTE 5 KILO ZA 3 DNY

Asi to znáte také. S prvními jarními dny na nás začnou všude koukat titulky o zaneseném organismu, zaručených tipech, půstech a dietách, které škodliviny odplaví. Některé dokonce slibují úbytky pět kilogramů za tři dny a podobně. Jenže je tohle ten správný způsob, za který by vám vaše tělo poděkovalo? Nejspíš ne. Musíte se naučit číst ve slibně vypadajících titulcích. Tak například úbytek pěti kilogramů, rovná se většinou úbytek vody - může být žádoucí, pakliže ji zadržujete, ale může i ublížit. A přestože voda trápí 70 % žen, rozhodně byste si neměla tento "problém" indikovat sama. "To, zda žena opravdu zadržuje vodu v těle, určí až bioimpedanční analýza. Při té výživový poradce změří i BMI a hlavně pomůže odhalit, zda naopak není problém vašeho těla v nadměrném množství tuku. V tom případě je potřeba detoxikaci zaměřit jiným směrem než v případě zadržované vody," upozorňuje výživová poradkyně.

PIJTE JEN VODU A ZELENÝ ČAJ

Spousta "osvědčených" detoxikačních kúr je založena na pití zeleného čaje a čisté nesycené vody. První den se pijí pouze tekutiny, druhý den můžete zařadit zeleninu, třetí den zeleninu a ovoce a tak dále až do... "Do úplného vysílení a vyhladovění organismu," říká Pavlína Štěrbová a dodává: "Pít by se samozřejmě mělo. Je to nezbytná součást zdravého jídelníčku, ale jen přibližně 2 až 2,5 litru denně, což se odvíjí od vaší hmotnosti, fyzické aktivity, věku apod. Pít by se mělo průběžně - to znamená rozdělit si příjem menších porcí tekutin na častější intervaly v průběhu celého dne a nepít největší část tekutin ve večerních hodinách. A samozřejmě se k tomu musí opět zdravě a pravidelně jíst."

ZELENÝ JEČMEN? KLIDNĚ PO CELÝ ROK!

Zelený ječmen se řadí mezi zelené potraviny s přínosem v podobě vitaminů, minerálů, stopových prvků a aminokyselin. Koncentrovaný nápoj se pije každý den nalačno a nejlépe po ránu. Popíjení mladého ječmene se doporučuje kvůli "demolici" volných radikálů. Ty vznikají nejen při metabolismu, ale také v kůži při opalování a jsou jednou z hlavních příčin poškození DNA a následného vzniku nádorových onemocnění. "Zelený ječmen působí v našem organismu zásadotvorně, proto má skvělé účinky i proti překyselení organismu, čistí krev, játra a ledviny. Obsahuje velkou řadu vitaminů, kyselinu listovou, biotin a vlákninu. Zelený ječmen lze užívat dlouho-době, klidně celoročně a mohu jen doporučit. Nečekejte až na jaro," říká Pavlína Štěrbová.

BYLINKÁM VĚŘILY UŽ NAŠE BABIČKY

Vhodně zvolená očista pomocí bylinek dokáže být přínosná. Některé bylinky čistí lymfu, jiné játra, jiné ledviny a další podporují peristaltiku střev nebo produkci moči a potu, takže škodliviny odcházejí z těla o to rychleji. Jaké bylinné směsi ale vybrat? Kvůli lymfě by určitě měly obsahovat černý bez a kaštan pravý. Pro regeneraci jater se hodí bříza nebo ostropestřec. Ledviny očistíte bylinami, jako je vřes, měsíček a pcháč oset. Toto spojení posiluje zdravý stav a funkci vylučovacího ústrojí i ženských orgánů a stimuluje obranný systém v boji proti nežádoucím procesům v tkáních. Střeva pak vyčistí zelený jíl a enterosgel. "Určitě bych nejdříve začala trávicím ústrojím, jelikož skladba a výběr potravin, které přijímáme stravou, nejsou mnohdy v souladu se zdravým životním stylem. S tím souvisí i následná detoxikace jater, která jsou zodpovědná za odbourávání tuků a toxických látek z těla. Dostatečný pitný režim a vhodný výběr bylin nám zase pomůže pročistit ledviny a močové ústrojí," říká výživová poradkyně Pavlína Štěrbová.