Nenechte si kazit léto

06.06.2019

NADMĚRNÉ POCENÍ, BOLESTIVÉ OTOKY NEBO NEZVLADATELNÉ CHUTĚ NA SLADKÉ. I TAK MŮŽE VYPADAT NEJOBLÍBENĚJŠÍ OBDOBÍ ROKU.
S NAŠIMI TIPY PRO POHODOVÉ LÉTO VÁS ALE ŽÁDNÉ NEPŘÍJEMNOSTI NEČEKAJÍ...

PROBLÉM ČÍSLO 1: OTOKY 

Skoro 73 % lidí se v létě potýká aspoň s jedním z těchto problémů. Necelé čtvrtině z nich dokonce není cizí i více než jeden z těchto nepříjemných neduhů. V létě je totiž lidský organismus vystavován daleko vyšší zátěži, a to až o 16 %, než v jiných ročních obdobích.
Teplo zatěžuje žilní systém. Zatížení se projevuje špatnou cirkulací krve. Krev odtéká pomaleji a v menším množství hlavně z končetin. Tekutina, která nestihne odtéct, se nahromadí a vzniká edém. Zpočátku se otoky projevují nenápadně. Mezi první příznaky patří třeba jen pocit těžkých nohou nebo mravenčení. Bolest přichází později. Otoky jsou nejen nepříjemné, ale i dost omezující. Kromě toho, že nemůžete nosit žádné páskové letní boty, protože řemínky se vám bolestivě zařezávají do nohou, můžete také dát sbohem všem letním sportům - cyklistice, jízdě na in-linech a mnoha dalším. 

Dát si nohy do zvýšené polohy a snížit tak tlak krve v končetinách, to je řešení jen na chvíli. A studená lázeň také nepřináší valnou úlevu. Pro dlouhodobý efekt nebo úplnou eliminaci problému se doporučuje pravidelná chůze, speciální cvičení s nohama na podporu cirkulace krve, používání různých chladivých gelů, každodenní masáže, ale také třeba správný pitný režim.

PROBLÉM ČÍSLO 2: POCENÍ

Ve chvíli, kdy se organismus přehřeje, spustí se automatická klimatizace. Tělo začne okamžitě produkovat pot, který prochází na povrch póry v kůži, a tím zabraňuje přehřátí. Potíme se po celém těle, což můžeme poznat třeba podle pocitu, že se na nás oblečení více lepí. Skrze velké potní žlázy ale proniká ven více tekutin. Ty se potom rozkládají a uvolňované složky z tohoto procesu zapříčiňují nepříjemný zápach. Velké potní žlázy se nachází v podpaží, tříslech, na hrudníku, na ploskách nohou a v okolí intimních partií. Základním předpokladem, jak procesu pocení zabránit, je pravidelné sprchování vlažnou vodou. Chlad totiž póry stahuje. Po sprše je samozřejmostí použít deodorant a antiperspirant. Pro lepší efekt pak můžete použít pánské kosmetické přípravky, které jsou vybaveny větším množstvím účinných látek, protože jsou přizpůsobeny agresivnějšímu mužskému potu. Zápach částečně způsobují bakterie, takže se doporučuje používat antibakteriální mýdlo s neutrálním pH. Třeba takové, které používáte pro intimní hygienu. Pomáhá také nosit volnější střihy a materiály, které neobsahují silon. Kosmetické salony pak nabízí injektážní aplikaci botulotoxinu, který omezí činnost potních žláz nebo ionoporézu, která změní iontové složení a pocení omezí na minimum. Co vám však od pocení pomůže nejvíce, je strava. Její složení totiž ovlivňuje množství potu i jeho výsledný pach. V zásadě platí, že velmi aromatická strava se projeví i v potu.
Vyřaďte proto česnek, cibuli, kari či kmín a z nápojů pak ty sladké, sycené a alkoholické, dále omezte na minimum nebo zcela vynechejte tučná jídla, fastfoodové speciality a ryby. 
Při nadměrném pocení pomáhá šalvěj a to jak zevnitř, tak zvenku. V lékárnách můžete koupit například šalvějové tinktury k lokálnímu ošetření nebo šalvějové tablety.

PROBLÉM ČÍSLO 3: NEZVLADATELNÉ CHUTĚ

V letním období může mnoho z nás pociťovat daleko větší chuť na sladké. To je samozřejmě zapříčiněno mimo jiné lákadly v podobě zmrzlin a granit, popřípadě alkoholických koktejlů, které k létu patří. V každém případě se však nejedná o nic zdravého a přínosného pro organismus. Právě naopak. Zmrzlina nás může osvěžit, ale organismus dlouhodobě neochladí. Navíc jsou to naprosto zbytečné cukry, které tělo obvykle nestihne zpracovat a uloží je. Kromě zmrzlin nás ale také může přepadnout chuť na dortíky, bonbóny, čokoládu a další dobroty, které s osvěžením vůbec nesouvisí. Proč? Je to způsobeno tím, že sluneční paprsky nás unavují a jak jinak by tělo mělo doplnit energii než tím, že si řekne o rychlé cukry?
V létě je třeba přizpůsobit zpomalenému metabolismu i jídelníček. V tom Vám skvěle pomůžou odborníci v našich výživových poradnách.