Tři důvody proč jíst dýni

12.11.2018

Když léto zmizelo nenávratně pryč, na našich stolech se objevila krásná oranžová dýně. Je nejen vynikající pro ozdobu podzimní zahrady, ale je i výborným kulinářským materiálem. Dává se do jídel slaných a sladkých, je velmi aromatická, lze ji bez obav servírovat malým dětem, a k tomu je bohatá na minerální látky a vitamíny.

Zde je několik důvodů, proč je dobré jíst dýni!

1. Dýně je velmi nízkokalorická: 100g to jen asi 30kcal! 
Navíc je sytá, takže se tím rychleji cítíme najedení. Oranžová barva toho plodu nás nevyhnutelně spojuje s beta karotenem - a je to tak správně!
100 g dýně obsahuje až přibližně 450µg vitaminu A, což představuje pokrytí obvyklé denní potřeby tohoto vitamínu pro děti a polovinu denní dávky dospělých - říká dietoložka - Pavlína Štěrbová.
Kromě toho má hodně vitaminů skupiny B (hlavně B2) vitamínu B3 a minerálních látek - draslík, vápník, fosfor. Bohužel vysoký glykemický index dýní způsobuje, že se nedoporučuje pro jídelníček diabetiků.

2. Mimo oranžovou dužinu, tykev obsahuje také velmi chutné pecky. Velmi často jsou nedoceněny a jednoduše při zpracování vyhozeny do koše.
To je velký omyl! V peckách dýní je velmi vysoká dávka hořčíku, který je nezbytný pro správné fungování nervového systému a krevního oběhu, fosforu potřebného pro naše kosti, zinku, který zlepšuje kondici naší kůže a vitaminů skupiny B. Minerální látky však nejsou úplně všechno! V peckách dýní je také kombinace nenasycených mastných kyselin - omega 3 a 6, které snižují hladinu špatného cholesterolu a předcházejí ateroskleróze - konstatuje dietoložka. 

3. V dýních se neukládají škodlivé sloučeniny obsažené v umělých hnojivech, jako jsou dusičnany či těžké kovy (např. olovo), a proto z ní uvařené polívčičky se skvěle hodí na první jídlo pro naše nejmenší.

Dýně je bohužel velká, tvrdá a je obtížné ji nakrájet. Máme však na to fígl! Na trhu je k dostání odrůda Hokkaidó charakterizovaná sytě oranžovou barvou a malými rozměry. Její slupka je tenoučká a lze ji jíst. To je skvělé řešení pro všechny hospodyňky, které nemají dostatek času na vaření.