Zákony schválnosti v kuchyni

16.04.2019

Otočíte slánku a vypadne celé víčko,
maso ne a ne změknout, zapomenete na to, že vaříte těstoviny...
Pomocí těch správných triků se ale dá ledacos napravit.

Co ještě napravíte.

TVRDÉ MASO? PŘIDEJTE RUM

Stalo se vám, že třeba hovězí maso během vaření nechtělo změknout? Přidejte do vody lžíci vodky či rumu a maso během chvíle změkne. Nemusíte se bát, nebude mít žádnou nežádoucí chuť či pach alkoholu, jak by se mohlo zdát. Může pomoct přidat také lžičku prášku do pečiva, ocet nebo jedlou sodu.

PŘÍLIŠ SLANÁ POLÉVKA? 
POMŮŽE CUKR NEBO VAJÍČKO!

Pokud jste to přehnali při solení polévky, zkuste do ní ponořit na lžičce kostku cukru. Počkejte chvíli, než se cukr začne rozpouštět a poté lžičku i s cukrem vyndejte. Postup můžete několikrát zopakovat, než dosáhnete požadované chuti. Přesolený čirý vývar zachráníte syrovým bílkem, který ve vařící polévce necháte srazit, povařte a poté vyjměte.

PŘESOLENÉ JINÉ JÍDLO? 
ZACHRAŇTE HO JABLKEM NEBO BRAMBOROU!

Osvědčenou metodou je také povařit v pokrmu jeden až dva oloupané nakrájené brambory, které sůl vtáhnou. Bramboru můžete nahradit i jablkem nakrájeným na kousky.

BÁBOVKA NEJDE VYKLOPIT? 
VEZMĚTE NA NI MOKRÝ "HADR"!

Především nevyklápějte bábovku hned, jak ji vyndáte z trouby. Nechte ji pět až deset minut zchladnout. Pokud se jí ani poté nechce ven, položte na formu utěrku navlhčenou ve studené vodě. Uvidíte, že bábovka po chvíli vyklouzne.

SRAZILA SE VÁM OMÁČKA?
KYPŘICÍ PRÁŠEK JI SPRAVÍ!

Lehce ji napravíte špetkou kypřicího prášku, lžičkou studené vody či smetany. Nebo zkuste celý kastrol ponořit do studené vody a metličkou omáčku dobře rozmíchejte.


Padesát na padesát.

TĚSTOVINOVÁ KOULE?
PROPLÁCHNĚTE, OMASTĚTE!

Jestliže se vám těstoviny slepily při vaření do chuchvalce, zachráníte je tak, že je propláchnete vroucí vodou a omastíte troškou oleje nebo rozpuštěným máslem. Už ale nemůžete počítat s tím, že budou al dente. S rozva-řenou těstovinou už nejde bohužel udělat nic jiného než uvařit novou várku.

ROZVAŘILI JSTE RÝŽI NEBO ZELENINU? 
ZAPOJTE FANTAZII !

Do rýže přilijte mléko a udělejte si rýžovou kaši. Když přidáte i ovoce a směs zapečete, získáte skvělý rýžový nákyp. Pokud jste to přehnali s délkou vaření zeleniny, kterou jste chtěli servírovat jako přílohu k masu, rozmixujte ji, přidejte koření (například koriandr, kurkumu, muškátový oříšek apod.) a vytvořte pyré. Umixovanou zeleninu můžete zjemnit lžičkou smetany nebo strouhaného sýra.


S čím už nic nenaděláte.

SPÁLENÉ JÍDLO?
PATŘÍ DO KOŠE!

Nic nenaděláte, když cokoliv spálíte. Vždycky uvařte novou várku, protože jakékoliv nastavování nezbaví jídlo hořké chuti spáleniny. Jen spotřebujete dvojnásobek surovin a výsledek bude stejně marný.

STEAK JAKO PODRÁŽKA?
PŘÍŠTĚ UŽ NE!

Podařilo se vám místo šťavnatých steaků "vykouzlit" maso tuhé jako bota? Příčiny začněte hledat u pánve. Byla dostatečně rozpálená, když jste do ní maso k opékání vkládali? Stejně jako tuk v ní? Pokud ne, jste u jádra pudla. Povrch masa se nezatáhnul a všechna šťáva vytekla ven.
Ideální postup přípravy je následující: Opečte znova zprudka maso z obou stran a v troubě ho nechte dojít tak, že je uvnitř měkké a šťavnaté. A pozor, solte a pepřete až nakonec! Sůl maso vysušuje a pepř se zase připaluje a hořkne.


Tipy na závěr.

Povedlo se Vám uvařit skvělé jídlo, ale nepůsobí na talíři příliš esteticky?
Dozdobte ho! Například nehezky nakrájené brambory posypejte lístky bylinek, na beztvarý koláč přidejte polevu nebo kopec šlehačky.
Při vaření nepoužívejte lžičku ani solničku, ale nabírejte špetku soli prsty. Odhadnete tak lépe množství.