Vánoce
Inspirace pro sváteční stůl


Víme a poradíme jak na to!!!!!

Vánoční svátky už pomalu klepou na dveře, všude září vánoční výzdoba, vánoční trhy voní svařeným vínem a panuje shon kolem nakupování dárků.

Vánoce jsou ale také časem, kdy si dopřáváme různé dobroty, svátečního kapra s bramborovým salátem, sladké cukroví a spoustu dalších lahůdek, což se může negativně podepsat na vaší postavě.
Z naší zkušenosti víme, že až 80 % populace přibere přes Vánoce 2-5 kg.
Abyste si letošní nejkrásnější svátky v roce užili s chutí a při tom si udrželi štíhlou linii, připravily si pro vás výživové poradkyně NATURHOUSE z Havířova, Hranic a Nového Jičína 3 týdenní vánoční stravovací plán, různé rady a recepty na dietní vánoční cukroví a štědrou večeři.

Doporučení našich výživových poradkyň, jak si připravit zdravější a dietnější vánoční cukroví:

 1. Místo másla můžete použít například kokosový olej, který se výborně hodí pro přípravu sladkých jídel. Tuky, které obsahuje, se rychle přeměňují na energii a nemají tendenci ukládat se do zásob. Navíc v cukroví krásně voní. 
 2. Vyzkoušejte místo klasické mouky jiné alternativy. Mandlová mouka obsahuje velké množství vlákniny, bílkovin a je významným zdrojem minerálních látek jako je hořčík, draslík a vápník. Navíc je bezlepková.
  Pohanková mouka je významným zdrojem vlákniny, minerálních látek, vitamínů řady B a vit. E. I pohanková mouka je bezlepková.
 3. Na slazení použijte místo klasického cukru med, který by měl být nepasterizovaný, protože má nižší glykemický index a uchová si více minerálních látek, jako je například železo, hořčík, draslík.
  Další možností jsou například rozmixované datle, které mají vysokou sladivost a nebo stévie, kterou obsahuje naše sladidlo PECVA.
 4. Ani během vánočních svátků nezapomínejte na pravidelnost ve stravě. 
  Dodržujte pravidlo 5 jídel denně - snížíte tak chutě na cukroví a pamlsky.
  Ke svačině si dopřejte sezónní ovoce jako například ananas, pomeranč nebo mandarinky.
 5. Při přípravě bramborového salátu vynechejte majonézu. 
  Chuťově ji nahradíte velmi snadno.
  Smíchejte rozšlehaný bílý jogurt s trochou olivového oleje, přidejte nastrouhanou kyselou okurku a nadrobno nakrájenou cibuli. Vyzkoušet můžete i zálivku z vody s octem a trochy třtinového cukru.
 6. Už jste zkusili kapra na bylinkách? A co takhle obalovaného v kukuřičné v mouce? Stačí, když ho pak upečete v troubě. Uvidíte, jak si pochutnáte!

Více se dozvíte a recepty získáte v našich poradnách v Havířově, Hranicích a Novém Jičíně.