Vánoce

Inspirace pro sváteční stůl


Víme a poradíme jak na to!!!!!

Vánoční svátky už pomalu klepou na dveře, všude září vánoční výzdoba, vánoční trhy voní svařeným vínem a panuje shon kolem nakupování dárků.

Vánoce jsou ale také časem, kdy si dopřáváme různé dobroty, svátečního kapra s bramborovým salátem, sladké cukroví a spoustu dalších lahůdek, což se může negativně podepsat na vaší postavě.
Z naší zkušenosti víme, že až 80 % populace přibere přes Vánoce 2-5 kg.
Abyste si letošní nejkrásnější svátky v roce užili s chutí a při tom si udrželi štíhlou linii, připravila si pro vás výživová poradkyně z Hranic a Nového Jičína 3 týdenní vánoční stravovací plán, různé rady a recepty na dietní vánoční cukroví a štědrou večeři.

Doporučení výživové poradkyně, jak si připravit zdravější a dietnější vánoční cukroví:

 1. Místo másla můžete použít například kokosový olej, který se výborně hodí pro přípravu sladkých jídel. Tuky, které obsahuje, se rychle přeměňují na energii a nemají tendenci ukládat se do zásob. Navíc v cukroví krásně voní. 
 2. Vyzkoušejte místo klasické mouky jiné alternativy. Mandlová mouka obsahuje velké množství vlákniny, bílkovin a je významným zdrojem minerálních látek jako je hořčík, draslík a vápník. Navíc je bezlepková.
  Pohanková mouka je významným zdrojem vlákniny, minerálních látek, vitamínů řady B a vit. E. I pohanková mouka je bezlepková.
 3. Na slazení použijte místo klasického cukru med, který by měl být nepasterizovaný, protože má nižší glykemický index a uchová si více minerálních látek, jako je například železo, hořčík, draslík.
  Další možností jsou například rozmixované datle, které mají vysokou sladivost.
 4. Ani během vánočních svátků nezapomínejte na pravidelnost ve stravě. 
  Dodržujte pravidlo 5 jídel denně - snížíte tak chutě na cukroví a pamlsky.
  Ke svačině si dopřejte sezónní ovoce jako například ananas, pomeranč nebo mandarinky.
 5. Při přípravě bramborového salátu vynechejte majonézu. 
  Chuťově ji nahradíte velmi snadno.
  Smíchejte rozšlehaný bílý jogurt s trochou olivového oleje, přidejte nastrouhanou kyselou okurku a nadrobno nakrájenou cibuli. Vyzkoušet můžete i zálivku z vody s octem a trochy třtinového cukru.
 6. Už jste zkusili kapra na bylinkách? A co takhle obalovaného v kukuřičné v mouce? Stačí, když ho pak upečete v troubě. Uvidíte, jak si pochutnáte!

Více se dozvíte a recepty získáte v našich poradnách v Hranicích a Novém Jičíně.